01.01.1970, g. 01:00
vs
Do meczu pozostało:
-19397dn.-6godz.-23min.
1 X 2 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Gianni Rivera – galeria ikon Milanu

Gianni Rivera – galeria ikon Milanu

W naszym cyklu czas na zawodnika, który występował w Milanie przez blisko dwie dekady. Gianni Rivera debiutował w klubie z Mediolanu już w wieku 16 lat. W 1969 jako pierwszy Włoch został laureatem prestiżowej „Złotej Piłki” tygodnika „France Football”. 4 lata później był królem strzelców Serie A.

Wielu uznaje go za najlepszego rozgrywającego w historii Calcio. O jego klasie świadczy także to, że mając 15 lat został wybrany najlepszym włoskim piłkarzem w kategorii U-23! Szybko zyskał przydomek „złoty chłopiec”. Milan zawdzięcza Rivierze złotą erę lat sześćdziesiątych, kiedy to drużyn z Lombardii odniosła siedem tryumfów (w tym dwa Puchary Europy). Milanowi pozostał wierny do końca kariery. Zaczynał u boku takich sław jak późniejszy wielki trener Giovanni Trapattoni.

Zaś, gdy Rivera kończył piękną przygodę z piłką, pojawiał się -jako piłkarz- inny uznany obecnie szkoleniowiec Fabio Capello. Sporo można powiedzieć o pozaboiskowej części życia Gianniego Rivery. 60-krotny reprezentant Włoch zaangażował się w pomoc dla trudnej młodzieży i młodocianych przestępców.

Po zakończeniu kariery został działaczem. Pełnił nawet funkcję wiceprezesa klubu, ale w 1986 roku zrezygnował, ponieważ poróżnił się z Silvio Berlusconim, który został wówczas szefem klubu z San Siro. Sporo osiągnął nie tylko na boisku, ale i w polityce. Na kilka kadencji został wybrany do parlamentu. W 2004 roku dostał się nawet do parlamentu europejskiego. Słynął także z ostrej krytyki arbitrów. „To już trzecie scudetto, które ukradli nam sędziowie. Naiwni są ci kibice, którzy wierzą, że piłka nożna to jeszcze sport„. W 1973 roku za tę wypowiedź Rivera został zdyskwalifikowany aż na 10 kolejek. Słowa te wypowiedział po meczu z Lazio Rzym, kiedy to przez błąd sędziego Milan stracił punkty, a co za tym idzie, także mistrzostwo.

Jednak Gianni Rivera z pewnością nie może narzekać na swoją karierę, bo zdobycie dwóch Pucharów Europy, trzech tytułów mistrza Włoch, czterech Pucharów Italii, dwóch Pucharów Zdobywców Pucharów oraz Pucharu Interkontynentalnego musi robić duże wrażenie i budzić wielki podziw nawet u kibiców, którzy nie pamiętają jego boiskowych popisów.

Kursy na mecze Milanu

AC Milan - Tottenham Hotspur

Liga Mistrzów

14/02/2023 / 21:00

AC Milan - Tottenham Hotspur

Liga Mistrzów

14/02/2023 / 21:00

Polub nas na FB!

Kursy na mecze Serie A

Lazio Rzym - Atalanta

Serie A (Liga Włoska)

12/02/2023 / 01:00

Inter Mediolan - Udinese Calcio

Serie A (Liga Włoska)

19/02/2023 / 01:00

Partner serwisu

Następny mecz

Poprzedni mecz

Terminarz i wyniki Serie A

Tabela Serie A

Najlepsi strzelcy Serie A

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.