27.09.2023, g. 18:30
Serie A (Liga Włoska)
Cagliari vs AC Milan
Do meczu pozostało:
1dn.15godz.51min.
16.00 X3.80 21.57 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Webinaria – jak znaleźć sposób na wygrywanie?

Webinaria – jak znaleźć sposób na wygrywanie?

Dziś sieć możemy wykorzystywać na różne sposoby. Jedni stawiają na filmy i muzykę, inni na rozrywkę, hazard jak polskie kasyno online legalne, a jeszcze inni korzystają z nowych opcji nauki online. Ostatnimi czasy coraz większym powodzeniem cieszą się webinaria. Czy ta nowa forma nauki online faktycznie jest w stanie nam pomóc czy to tylko strata czasu?

Czym są webinaria?

Webinarium to nowa forma nauki online, która może być traktowana przez nas jako prezentacja, lekcja online czy też seminarium. Typowe webinarium pozwala nauczycielom, prezentującym na prowadzenie spotkań na odległość i przez internet. Zapewnia on obustronną komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami, oczywiście z odpowiednim z wykorzystaniem narzędzi online.

Webinaria cieszą się powodzeniem zarówno w przypadku kursów jak i studiów online. Różnią się tym, że nie są typowymi kursami wideo, które możemy znaleźć w sieci. To coś jak prowadzenie rozmowy na Zoomie lub Skype na żywo. Stawiają one na interaktywność, dzięki czemu na żywo istnieje możliwość dyskutowania, a także wysyłania i odbierania informacji. Tworzona jest zatem swego rodzaju wielostronna konferencja, w której występować mogą elektroniczne prezentacje i materiały wideo.
Uczestnicy oprócz czatu głosowego (nie jest tak często spotykany) mogą liczyć również na czat tekstowy, wirtualne tablicę, możliwość tworzenia ankiet i głosowania, nagrywanie aktualnych transmisji i możliwość ich późniejszego wielokrotnego oglądania. Webinarium tym różni się od wideokonferencji, że w czasie tej drugiej wszystkie osoby mają możliwość mówienia. Webinaria najczęściej zapewniają opcję przekazu prowadzącym, którzy dzięki specjalnemu oprogramowaniu mogą udzielić głosu uczestnikom.

Zalety webinarium

Jeśli spojrzymy na taką formę nauczania online, to od razu możemy zauważyć, że oferowana jest przez nie wygoda i oszczędność czasu. Nie jesteśmy przecież w takiej sytuacji ograniczeni lokalizacją lekcji. W przeciwieństwie do tradycyjnych studiów i kursów nie musimy fizycznie być obecni w miejscu ich organizacji. Zaoszczędzimy dzięki temu czas i pieniądze niezbędne na dojazdy. Studenci studiów zaocznych nie muszą przy tym często kłopotać się noclegami w rejonie uczelni. Jeszcze więcej zyskujemy, jeśli zapisaliśmy się na międzynarodowe webinarium. W przypadku webinarium rezerwujemy sobie jedynie czas potrzebny na uczestnictwo w samym spotkaniu online. To także o wiele lepsze rozwiązanie dla osób chorych czy niepełnosprawnych.

Rejestrowane webinaria to tak naprawdę dla nas notatki online. Jeśli mamy do nich dostęp, to nawet z chwilą nieobecności na zajęciach tak naprawdę możemy je sobie w 100% odtworzyć. Wspomniane ankiety czy testy online to okazja do tego, aby bardzo szybko uzyskiwać wyniki pytań czy ankiet, co nie jest możliwe w tradycyjnej formie zajęć.

Oczywiście webinaria mogą mieć różne zastosowania. W przypadku nauki preferowane są małe grupy, aczkolwiek coraz częściej zdarzają się też spore spotkania online. Przykładem tego może być niejedno szkolenie pracowników i klientów dla nawet kilkuset osób. Pozwalają one także na lepsze ukierunkowanie na klientów, budowanie relacji, spędzanie więcej czasu z potencjalnymi klientami.

Minusy webinarium

Nie można jednak spoglądać na webinaria w samych superlatywach. Także i ta forma nauki ma swoje minusy. W odróżnieniu od tradycyjnych spotkań nie mamy tu bezpośredniego kontaktu z wykładowcą czy innymi studentami, kursantami. Lepiej nam się współpracuje z osobami, które widzimy na żywo, a nie na ekranie komputera czy smartfona.
Zajęcia online to niestety o wiele większa szansa na rozproszenie uwagi. Podczas zajęć online rozpraszać mogą nas inne aplikacje, zwłaszcza Facebook, Twitter, wydarzenia, które dzieją się w domu czy za oknem. Wielu z nas ulega zbyt silnej pokusie, aby w trakcie szkolenia zajmować się także innymi sprawami, co nie wpływa na efektywność przyswajania nauki. Webinarium jest o wiele bardziej podatne na problemy techniczne. Awaria internetu bądź urządzenia sprawi, że tracimy szansę na uczestnictwo w spotkaniu online.

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.